הרבה אנשים מגלים במהלך השנים כי יצר הסקרנות מוביל אותם לרצות להיות חוקרים ולעסוק במקצועות מתאימים לכך, זה תופס אותם בכל שלב בחיים, בבגידות של חברים, נשים או גברים, גניבות ממקומות עבודה, שקרים שממציאים להם אם הם בתפקידי ניהול ובעוד הזדמנויות רבות..

תפקיד החוקר הפרטי הוא לגלות את האמת אבל זה רק הקצה והמטרה בגדול, בדרך החוקר הפרטי צריך להתמודד עם עוד הרבה אתגרים.
למשל כשלקוחה פונה למשרדנו, אנו מוצאים את עצמנו לא פעם (אם לא תמיד) בתפקיד הפסיכולוג, נותן הכתף והחבר שמייעץ, אדם שפונה לעזרה בחוקר פרטי הוא בדרך כלל מגיע לבד וללא שום חבר או קרוב משפחה מהסיבה שהוא מפחד ומתבייש שאחרים ידעו את מה שהוא רוצה לגלות.

החוקר הפרטי יודע איך הוא מתחיל חקירה ב100 אחוז מהמקרים אך תמיד אינו יודע איך החקירה תיגמר, מה שמצריך מהאדם שרוצה לעבוד במקצוע הזה להיות ספונטני ועם ראש פתוח לחלוטין ולא לשלול אף אופציה ויותר מזה לחפש אפשרויות אחרות שאנשים לא חושבים עליהם ביום יום.

התהליך מתחיל בכל שיש לאדם זיקה משמעותית ורצון לחשוף אמת וכוח להתמודד עם ההשלכות של הממצאים, נדרש מהאדם ניסיון וידע כללי בכל תחומי החיים, כמה שיותר, יותר טוב והעבודה תהיה לחוקר הפרטי קלה יותר.

שלב ראשון
לאחר שבחר אותו אדם כי ברצונו לעסוק במקצוע, עליו לגשת (לא חובה) לאחת המכללות שמעבירות קורס חוקרים פרטיים, שלב זה לא חובה אך הוא מומלץ מאוד כיוון שבמהלך הקורס נחשפים להמון מידע מעולם החקירות הפרטיות כגון, סוגי החקירות, סוגי האנשים שבאים למקצוע, שכר של חוקר פרטי מתחיל, רשוי ובעלי משרדים ובכך מבינים ומשלימים את ההחלטה האם להיכנס לעולם החקירות הפרטיות, מה גם שבקורס עצמו מועברים תכנים רלוונטיים ושיטות חקירה שיכולים רק להעשיר ולעזור ולא להיפך.

שלב שני
לאחר שסיימתם את קורס החוקרים הפרטיים, יש לחפש משרד אשר מוכן לקלוט אתכם כמתאמנים למשך 3 שנים. שלב זה קשה מאוד מהסיבה שלכל משרד יש אפשרות לקלוט מתאמן אחד בלבד ולא יותר ומן הסתם משרד יבחר את המתאמן הטוב בעבורו עם כמה שיותר ניסיון, ידע ועבר צבאי או משטרתי עשיר בתחום החקירות.
אך לא צריך לאבד תקווה כי יש משרדים שמחפשים בדיוק את ההיפך, מתאמן שיהיה קל לעצב אותו לצורכי המשרד ולא אדם משופשף מהמשטרה או מהצבא שיש לו דפוסי התנהגות שגויים בתור חוקר פרטי, למשל חוקר משטרתי שעקב אחר מבוקשים ביחידה המשטרתית הסמויה לא בהכרח יהיה טוב יותר מחוקר פרטי שלמד לעקוב במגזר הפרטי.
מהסיבה שחוקר משטרתי עובד עם צוות של שישה אנשים ויותר בזמן המעקב ואף פעם אינו עובד לבד וחוקר פרטי מוצא עצמו לא פעם עוקב אחר נעקב לבד ונאלץ להיות חד וזהיר יותר וזה בגלל מגבלת התקציב לרוב.

שלב שלישי
לאחר שנה וחצי של התאמנות במשרד חקירות פרטיות מורשה, יהיה ניתן לאותו מתאמן להבחן במשרד המשפטים, הבחינה נערכת כל חצי שנה ואינה קלה ובבחינה יבחן המתאמן על חוק חוקרים פרטיים ובעיות משפטיות רבות ומגוונות, במידה ועבר המתאמן את הבחינה יהיה עליו להשלים עוד שנה וחצי לשלוש שנים התאמנות.

שלב רביעי.
לאחר שסיים המתאמן את הבחינה ואת שלוש השנים של ההתאמנות, יאשר זאת הבעלים של משרד החקירות במכתב רשום למחלקה לרישוי חוקרים פרטיים של משרד המשפטים ותעודת חוקר פרטי תונפק למתאמן והוא יוכל מתה לקבל עבודה מכל משרד חקירות אחר אך עדיין לא יוכל לקבל עבודה מלקוחות פרטיים.

שלב חמישי
בתום חמש שנים של עבודה כחוקר פרטי כלומר 3 שנים התאמנות ועוד 5 שנים של עבודה כחוקר בשטח עם לפחות שלושה משרדים ממליצים, יוכל להגיש החוקר הפרטי בקשה למתן רישיון משרד, ולאחר ועדה שתתקיים בעניינו במשרד המשפטים, יוכל לקבל אותו חוקר פרטי את תעודת רישיון המשרד ויוכל מעתה לפרסם עצמו ולקבל עבודות מלקוחות פרטיים
התהליך אכן מאוד ארוך אך חשוב להנות לא רק מהתוצאה אלא גם מהדרך ולנסות ללמוד כמה שיותר על המקצוע, על האפשרויות שיכולות לקרות באמצע העבודה כחוקר פרטי ולהיפתח לעולם מעניין ומגוון ביותר.
בהצלחה.