לפני מספר חודשים קיבלנו מעקב מחברת הביטוח לעקוב אחר אדם מסוים שתבע את החברה בעקבות פציעה בידו הימנית הדומיננטית. הבחור שגר בפזורה הבדואית בדרום עסק קודם לכן בבנייה והצהיר כי אינו עובד ולא יכול לעבוד יותר, קיבל אובדן כושר עבודה רפואי מהרופא שהוא במקרה קרוב משפחתו המתגורר בישוב ליד הפזורה בה מתגורר הבחור.

תחילה שוחחנו בכיסוי עם הבחור על עבודה של שיפוץ קל בבאר שבע שברצוננו לבצע, הבחור שהיה חשדן מאוד וכבר שמע סיפורים על חוקרים שמדובבים ומוציאם מידע, אמר כי אינו יכול לעבוד כי נפגע קשה בידו הימנית והלוואי והיה יכול לקבל את העבודה, באותה העת נשמע במקום שקט מאוד.

לאחר מספר ימים הגענו לכניסה לפזורה הבדואית של הנדון, איתרנו את מיקום מגוריו ולאחר מכן נפגשנו עמו באוהל בדואי שהוריו הכווינו אותנו אליו בכדי שיפגוש אותנו, הבחור יצא עם סד בידו הימנית ואצבעות ידיו היו בולטות.

הכניסה בכיסוי

הכניסה שלנו הייתה במסווה של שליח אשר בא למסור לאותו בחור דבר מה, כמובן שהבחור היה חשדן וזהיר ולא הזיז את ידו הימנית כלל והצמיד אותה לבטנו.

לאחר שיחה קצרה מסרנו לו כי כנראה זה טעות בתעודת הזהות ואסור לנו למסור לו את המכתב שבידינו ועלינו לקבל אישור מהמנהל שלנו על מנת להשאיר לו או לפתוח את המכתב, אך כיוון שהמנהל "לא ענה" אמרנו לו שאנחנו חייבים להמשיך במסירות ונודיע לו בהמשך היום ומיהרנו לצאת מחוץ לפזורה הבדואית.

חצי שעה לאחר מכן, התקשרנו אל הנדון ואמרנו לו שאנחנו נמצאים בקניון בבאר שבע ועדיין לא ידוע של מי המכתב אז קיבלנו אישור חריג לפתוח עמו את המכתב ולראות למי הוא שייך, ביקשנו ממנו שיגיע לקניון כמחווה כי הכניסה לפזורה הבדואית לא קלה.

לאחר כשעה הנדון הגיע לקניון בבאר שבע וקיבל לידיו את המכתב, ניסה לפתוח את המכתב בשתי ידיו אך לא הצליח וביקש מאתנו עזרה כי ידו הימנית מוגבלת לדבריו, עזרנו לו ולאחר שראה כי לא מדובר במסמך השייך לו נרגע מעט והצענו לו לשתות עמנו קפה אם כבר הגיע עד לכאן.

הזמנו לו קפה והגשנו לשולחן בו ישב, הנדון מיהר להוציא כסף בכדי לשלם על הקפה ופה עלה החשד הגדול כי הוא משקר, הכסף היה בכיסו הימני דבר שלא הגיוני בכלל כי אם הוא מוגבל בידו הימנית היה צפוי שישים את הכסף בכיסו השמאלי ולא יבצע תנועה לא טבעית של הוצאת הכסף עם ידו השמאלית לכיסו הימני.

לאחר מכן התיישבנו לשתות קפה, בשלב זה הנחנו את המצלמה הסמויה על הברכיים שלנו לכיוון הברכיים והידיים שלו שהם מתחת לשולחן, במהלך השיחה סיפר רבות על הפציעה וכמה הוא עצוב ורוצה כבר לחזור לעבודה כי הוא בחור צעיר אבל אינו יכול להזיז את היד הדומיננטית שלו וזה מקשה עליו מאוד.

לאחר שסיימנו את המעקב נפרדנו מהנדון וחוקר שני המשיך עליו במעקב סמוי, מרגע שראה שעזבנו את הקניון, התנהג הנדון בצורה רגילה לחלוטין, ותפקד עם ידו הימנית כאילו אין לו מגבלה כלל,

בנתיים פתחנו את סרט הוידאו מהמצלמה הסמויה והופתענו, ראינו את הבחור מקפל את אצבעות ידו שאמורות להיות מוגבלות מאוד בתנועתן, הוא כופף אותן רבות מספר פעמים וביצע תנועות של שחרור האצבעות כאילו היה לו קשה לשחק את המשחק.

סיימנו את יום המעקב, הגשנו דוח לחברת הביטוח והוזמנו לדיון בבית המשפט לאחר שחודש ימים.

הנדון הגיע לבית המשפט כשידו הימנית עם סד.

השופט שמע את הבחור ואת טענותיו ולאחר מכן עלינו על דוכן העדים להעיד, השופט ראה את סרטוני המעקב ואת הסרטים מהמצלמה הסמויה ושלח את הבחור להמשיך לעבוד על אנשים בפזורה הבדואית בה הוא מתגורר.

המשמעות הייתה ביטול קצבה על סך 8000 ₪ לצמיתות ותשלום חד פעמי של 400000 ₪ שאותם תבע הבחור, הוא יצא ללא כלום ונדרש לשלם פיצוי על החקירות ועל הוצאות משפטיו קרוב ל100000 ₪ לחברת ביטוח.

לסיכום

אז איך שאומרים אצלנו ב"קואנטין חקירות" – אל תנסה לברוח כי "תמות" עייף…

0527074446