מי הוא החוקר הפרטי –

חוקר פרטי הוא אדם שתפקידו הוא לאסוף מידע על אדם אחר או על עסק או מסגרת כזו או אחרת,

כל אדם במדינה יכול לבקש שירות מחוקר פרטי לאסוף מידע בצורה חוקית על אדם אחר ותפקידו של החוקר הפרטי לוודא כי המניע של אותו אדם המזמין את החקירה הוא מניע כשר ולא על מנת לפגוע באדם שעליו ישיג החוקר הפרטי את המידע.

 

איך מקבלים רישיון חוקר פרטי?

אדם המעוניין להיות חוקר פרטי לאחר שהבין כי תחום איסוף המידע וחתירה למידע היא חלק גדול מכישרונותיו, יכול (לא חייב) ללמוד את המקצוע באחת מהמכללות שקיימות בארץ ואורוכו של קורס חוקרים פרטיים הוא בערך חצי שנה.

שוב נציין כי למידה במכללה כזו או אחרת לא חובה כחלק מהתנאים לקבלת רישיון חוקר פרטי, אך נותנת ראייה רחבה על המקצוע ולאחר מכן יוכל אדם להחליט אם זה המקצוע המתאים לו.

לאחר שסיים האדם את הקורס של חוקרים פרטיים , יוכל לפנות לאחד ממשרדי החקירות הקיימים בארץ.

רק משרד חקירות רישוי יוכל לרשום מתאמן לחקירות.

כאן מתחיל שלב הלמידה, לאחר שהתקבל לאחד ממשרדי החקירות בארץ יהיה עליו לבצע עבודת חקירה תחת פיקוחו של בעלי המשרד למשך שלוש שנים מלאות שבהם יהיה חייב לעבוד חמישה ימים בשבוע 8 שעות בכל יום שיומיים מבין החמישה יהיו בערב.

לאחר שסיים את ההתאמנות שלו יפנה למחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ויקבע מועד למבחן חוקרים פרטיים,

נציין כי את המבחן יוכל לבצע גם אחרי שנה וחצי בהתאמנות אך המעבר של המבחן לא יקנה לו את תעודת החוקר אלא יאלץ לסיים את שלוש השנים של ההתמחות תחת משרד החקירות.

לאחר שעבר בהצלחה את המבחן ואת שלוש השנים של ההתמחות עם המלצות של המשרד בו עבד, יקבל את תעודת החוקר הפרטי מטעם משרד המשפטים, אך עדיין לא יוכל לעבוד החוקר הפרטי ישירות מול הלקוחות אלא יוכל לתת שירות לבעלי משרדים שונים.

אחרי חמש שנות עבודה יוכל לפנות למחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ולבקש רישיון משרד לאחר שהציג המלצה משלושה בעלי משרדי על פועלו,

משרד המשפטים יבחן בקשה זו ובסופה יחליט אם לתת את רישיון המשרד לחוקר הפרטי או לסרב משלל שיקולים.

לסיכום –

מתחילת דרכו של אדם המעוניין להיות חוקר פרטי ועד לקבלת רישיון משרד חקירות יעברו יותר מ-8 שנים של עבודה קשה ולא תמיד מתגמלת.

לא לכל אחד מתאימה העבודה הזו שמצריכה אסרטיביות רבה, כישרון משחק, יכולת אלתור, עבודה בתנאים לא ממש נוחים, עבודה בשעות לא שגרתיות, שהייה ממושכת ברכב, יכולת גמישות מחשבתית ועוד ועוד….

לכן חשוב לזכור ולהבין כי מי שבחר במקצוע חוקר פרטי יהיה עליו לאהוב ולהתחבר לענף החקירות הפרטיות באופן כזה שיצדיק את ההמתנה הארוכה שאגב יש רבים הנהנים ממנה מאוד.

בהצלחה…