חקירה כלכלית גירושין

תוכן עניינים

חקירה כלכלית המבוצעת כחלק מהליכי גירושין מתרכזת באיסוף מידע הקשור לנכסים, לרכוש, לחשבונות הבנק ולכל הון אחר הנמצא בבעלות בן או בת הזוג המתגרשים.

חקירה כלכלית מקיפה במסגרת הליכי גירושין

חקירה כלכלית בגירושין כוללת איתור של נכסים פיסיים, כמו נכסי נדל״ן, כלי רכב (כולל כלי שיט או מטוסים), יצירות אמנות, תכשיטים ושאר חפצי ערך. בנוסף, יאותרו חשבונות בנק, ביטוחים, קרנות פנסיה וקופות גמל, בעלות על מניות, נאמנויות, בעלות על עסקים וחברות בארץ ובחו״ל, תכניות חיסכון, גובה השכר והכנסות נוספות.

ניהול חקירות כלכליות

חקירה כלכלית כסיוע בגירושין

מטרתה של חקירה כלכלית היא להציג את תמונת המצב הפיננסית של בן הזוג בעת הגירושין. לתמונת המצב הפיננסית יש לה משמעות אדירה בקביעת ערכו של הרכוש המשותף שיש לחלק בין שני בני הזוג לאחר הגירושין, כמו גם לקביעת גובה דמי המזונות. וכך, כאשר אחד מבני הזוג אינו יודע בוודאות אילו נכסים כלכליים יש בבעלות השני, או חושד שבן הזוג השני מסתיר חלק מהנכסים, החקירה הכלכלית
מספקת לו ולעורך הדין שלו מידע מקיף, שיאפשר חלוקה הוגנת של הרכוש במסגרת הסכם הגירושין.

צוות חוקרים המתמחה בחקירות כלכליות

לעתים קרובות בן או בת הזוג רושמים את הנכסים על שם אדם אחר, כמו בן משפחה או שותף עסקי, כדי שלא ייכללו בהיקף הרכוש שיחולק בגירושין. מכאן, שתפקידו של חוקר פרטי המבצע חקירה כלכלית הוא לא רק לאתר את הנכסים, אלא גם למצוא ראיות לבעלים האמיתי שלהם ולנסיונות ההסתרה.

הסיבות להזמנת חקירה כלכלית

תשאלו כל עורך דין לגירושין על הנושא והוא ישלוף מיד אינספור סיפורי מקרה שבהם החקירה הכלכלית של משרד החקירות הפרטי שהוא עובד עמו  או של חוקר גירושין העלתה מידע שממש הציל, כלכלית כמובן, את אחד מבני הזוג המתגרשים. למשל, בן או בת זוג שלאורך חיי הנישואין לא היו מעורבים בניהול הכספים, סמכו לחלוטין על השני, ובעת הגירושין התקשו להעריך מה כולל הרכוש המשותף והאם בן או בת הזוג העלימו חלק ממנו (למשל, העבירו אותו לחו"ל או לבעלות אדם אחר).

חקירה כלכלית וקביעת מזונות

גם מקרים שבהם אחד מבני הזוג או שניהם מנסים לצייר תמונה לא נכונה של כושר ההשתכרות שלהם וההון האישי שעומד לרשותם על מנת להשפיע על קביעת גובה דמי המזונות הם נפוצים למדי. למשל, אדם שניסה להסתיר בעלות על הון נושא תשואה בחו"ל, הון שגילויו איפשר לבת הזוג לדרוש דמי מזונות ילדים גבוהים יותר, או אשה שניסתה להסתיר ירושה גדולה, שגילויה הצדיק הפחתה של דמי מזונות הילדים שאושרו לה.

ביצוע חקירה כלכלית בהליכי גירושין

חקירות כלכליות יכולות לכלול בדיקה של מאגרי מידע כלכלי (ציבוריים ופרטיים) ואיסוף מידע באמצעות מעקב גלוי או סמוי. הממצאים שנאספו ינותחו על מנת לזהות פעילויות פיננסיות חריגות או מוסתרות ולחשוף רכישות משמעותיות שבוצעו על ידי בן או בת הזוג והמעידות על רכוש או משותף או כושר ההשתכרות שלו.

התמחויות וידע הנדרשים מחוקר חקירות כלכליות

ראשית, חוקר פרטי הוא אדם שהוסמך לבצע חקירות בצורה חוקית ויודע אילו שיטות חקירה אינן חוקיות והמידע שנאסף בהן אינו קביל בבית המשפט. מעבר לכך, חשוב להבין שבניגוד לסוגים אחרים של חקירות גירושין שמטרתן לחשוף שקרים של גבר בוגד או אישה בוגדת, חקירה כלכלית דורשת חשיפה של המידע שמאחורי השקר. לכן, משרדי חקירות העוסקים בחקירות כלכליות נדרשים, בנוסף, להבנה כלכלית מעמיקה, להיכרות וגישה לאגרי מידע כלכליים מגוונים, וליכולת לנתח את המידע שנאסף ולהסיק ממנו מסקנות, שיובילו את בית המשפט להתחשב בו בעת ההכרעה על חלוקת הרכוש המשותף וגובה המזונות.

מחירה של חקירה כלכלית בהליכי גירושין

עלות החקירה הכלכלית נקבעת אך ורק לפי אמצעי החקירה הנדרשים בכל מקרה ומקרה, כמו גם לפי הזמן שנדרש לאסוף את המידע והאמצעים הטכנולוגיים לאיסוף המידע וניתוחו, והיא אינה קשורה לערך הרכוש שהתגלה בה, גבוה או נמוך ככל שיהיה. עם זאת, חשוב להבין שככל שלנבדק יש יותר נכסים, וככל שהוא עושה מאמצים גדולים ומתוחכמים יותר להסתירם, כך יהיה צורך להשקיע בחקירה יותר שעות, אמצעים ומאמצים, והעלות צפויה להיות גבוהה יותר (ויחד עמה גם הרווח הכלכלי עבור מזמין החקירה).

סל הקניות שלך
//
סל הקניות שלך ריק.
0
//
דילוג לתוכן